Kategorie

Štítky

PiPO M9 Pro S6 M9

Tablety s Windows 8.1, nové procesory a plány výrobců do budoucna

Teprve před necelými dvěma týdny skončil v Las Vegas mezinárodní veletrh elektroniky CES 2014 a zúčastnění čínští výrobci toho naslibovali mnoho. Například Cube, PiPO, Vido, Ramos, Yuandao a mnoho dalších oznámili, že velmi brzo uvedou na trh tablety s Windows 8.1. Po tabletech s Windows se ptá mnoho našich zákazníků, bohužel ceny těchto tabletů se pohybují v řádech desítek tisíc, a to už si většina z nás raději koupí výkonnější notebook. Nově představené procesory Intel v rukách čínských výrobců by to mohli změnit. První modely by se měli objevit na trhu v únoru, už známe jejich pravděpodobné parametry a ceny. Všechny uváděné ceny jsou orientační, bez české daně a dopravy.

Cube bude pravděpodobně jeden z prvních, který takový tablet začne prodávat. Před několika dny na svém blogu představil chystanou sérii tabletů iwork. Dočkat by jsme se měli konvertibilních tabletů s procesory Intel,  s přídavnou klávesnicí, IPS displejem, SSD diskem, dlouhou výdrží a velikostí 8", 9", 10,1", 11,6" a 13,3".

Cube iwork10, klávesnice, dlouhá výdrž a Windows 8.1

První představený model bude mít IPS displej formátu 16:9 s rozlišením 1366x768 px, 6,9 mm tenké hliníkové tělo s pasivním chlazením a pohánět jej bude čtyřjádrový Intel Atom 3740D na frekvenci 1,8 GHz s funkcí Turbo Core a 2 GB operační paměti RAM DDR3.

Pevný SDD disk bude mít kapacitu 32 GB. Výbava a porty tabletu budou 3G, wifi, mini HDMI, micro USB a slot na paměťové karty micro SD.

Dokovací klávesnice s pouzdrem si bere inspiraci u tabletu Microsoft Surface, pravděpodobně na ní nenalezneme žádné přídavné porty a měla by obsahovat další baterii. Výrobce slibuje výdrž až 21 hodin. Cena není známá, podle některých zdrojů by se mohla pohybovat kolem 260 USD.

Plánované tablety PiPO

Ani PiPO nezůstává pozadu, o jeho chystaném tabletu s Windows 8.1 se toho moc nevím, jeho prototyp však byl na stánku na veletrhu CES. Uvedení podle šéfa PiPO Bena Laima by mělo proběhnout v polovině února. Mělo by jít o 10,1" konvertibilní tablet s hliníkovým tělem, dokovací klávesnicí, IPS displej s rozlišením 1280x800 px s formátem 16:10. Procesor bude opět čtyřjádrový Intel Atom 3740D na frekvenci 1,8 GHz a operační paměť 2 GB DDR3. Interní SSD disk bude mít kapacitu 64 GB a cena by se měla pohybovat pod 399 USD.

Na základě častých požadavků zákazníků na oficiálním profilu PiPO na Facebooku byl vytvořený další zajímavý tablet. Jde o 7" tablet s IPS displejem s rozlišením 1920x1200 px, vybavený Rockchipem RK3188, 1 GB RAM a Androidem 4.4.2. Obsahovat by měl modul pro 2G a 3G sítě, měl by tedy umět i telefonovat. Předpokládáme že nebude chybět ani GPS, Bluetooth apod. Cena by měla být do 199 USD.

Umět telefonovat, byl velmi častý požadavek zákazníků, nové modely od PiPO by tuto možnost měli nabízet, a to i velké 10,1" tablety. Vedle dražších tabletů PiPO chystá i modelovou řadu s dvoujádrovými procesory a také phablety s úhlopříčkami od 5".

PiPO Max M9 byl první tablet na světě, který přišel s procesorem RK3188 a prvním tabletem od čínského výrobce, který přinesl Android 4.2.2. Nejnovější Android 4.4.2 výrobce uvolnil ještě před koncem roku 2013, v té době jej měli jen zařízení Nexus a Motorola společnosti Google. Zahanbil tak všechny značkové výrobce jako Samsung, HTC, Sony, Asus, LG... Jak to tedy bude s nejnovějším procesorem RockChip RK3288? Na to se moc společnosti PiPO odpovídat nechce, pravděpodobně se historie opakovat nebude. Ben Lai prozradil, že Microsoft a Intel se snaží velmi agresivně prosadit u čínských výrobců, a tak nabízí mnohem výhodnější cenu a podporu, než dříve. A to je možná důvod proč tolik výrobců ohlásilo tyto novinky.

Intel Atom, konkurence architektuře ARM

Intel si je vědom, že tablety a smartphony, a zejména ty čínské, zaplavují svět a tak nechce aby mu ujel vlak. V září 2013 proto představil nový Intel Atom s architekturou Silvermont, nebo-li platformu Bay Trail, která má konkurovat současnému ARMu. Série Z3000 slibuje 4 jádra, frekvence až 2,4 GHz, funkci Turbo Core, integrovaný grafický čip Intel HD Graphics s podporu DirectX 11, OpenGL ES 3.0, rozlišení displeje až 2560x1600 px a samozřejmě integraci všech nových technologií, které dnes smartphony obsahují.

Spousta z nás si pod značkou Atom vzpomene na nevýkonné netbooky, které byli spíše vhodné jako těžítko, než na surfování po internetu. Nové Atomy jsou na tom ale velmi dobře a Intel udělal velký skok ve výkonu. Procesory jsou vyráběné 22 nm technologií, o čemž si může konkurenční ARM nechat zdát. S prvními zařízeními s tímto procesorem se již objevují reálné testy a benchmarky, na kterých je vidět, že vyšší řady Atomu výkonově překonávají procesory Qualcomm 800 nebo Tegra 4. Grafický výkon sice není tak vysoký, ale z reálného používání je prý i zde znát vyšší výkon. Spotřeba přitom zůstává na úrovni ARMu na 1 - 2,5 W.

Co je však nejzajímavější, Atom podporuje jak Windows 8.1, tak Android a Linux. Což jistě potěší všechny, kteří rádi své zařízení "vylepšují" a ty, kteří by chtěli více operačních systémů na jednom produktu. Podle Intelu by se tyto procesory měli objevovat v tabletech od 200 do 450 USD.Napsáno v Novinky

2014-01-26 02:47:15

Vás komentář byl úspěšně odeslán. Děkujeme za Vás komentář!
Přidat komentář
Jméno:*
Email:*
Komentář*
  Přidat komentář