Kategorie

Štítky

PiPO M9 Pro S6 M9

Recenze 7,9" Cube U30GT Mini 2

Tento velmi očekávaný tablet konečně dorazil na trh, přinášíme Vám tedy krátkou nezaujatou recenzi, první dojmy z jednodenního používání, s prvními fotkami, aby Vaše rozhodování bylo jednodušší.

Pro začátek možná začnu trochu negativně, ale bohužel slibovaného kovového těla jsme se nedočkali. Číňan zase malinko přeháněl a "Metal shell" znamená, že tělo tabletu je plastové a pod ním je kovová konstrukce. Díky ní je ale velmi pevný, vše skvěle lícuje a nikde nic nevrže. Plast je kvalitní a krycí sklo je chemicky upravené proti poškrábání, boky tabletu pak kryje kovový rámeček. Pokud jste měli v ruce již nějaký čtyřjádrovým tablet Cube, tak jeho zpracování nijak nevybočuje z modelové řady a dá se říct, že jde o zmenšený U30GT2.

Displej, ač jen s rozlišením 1024x768, je IPS a je na této úhlopříčce naprosto dostačující, jednotlivé pixely určitě neuvidíte a navíc to přináší i výhodu rychlejšího vykreslování v náročných hrách. Grafická karta si prostě nemusí poradit s tolika pixely a má tak dostatek výkonu na počítání 3D. Barvy a intenzita podsvětlení jsou skvělé a určitě nebude problém tablet používat za slunečného dne. Displej je navíc vybaven senzorem intenzity světla. Při nastavení nejvyššího jasu je na černé ploše poznat, že hlavně při okrajích, kde jsou diody, je osvětlení displeje mírně nerovnoměrné. Na ploše, na webových stránkách, ani ve hrách si toho ale nevšimnete. Dotyková vrstva tabletu je bezvadná, citlivá, přesná, na odkazy na stránkách je radost klepat, naposledy takto dobrou dotykovou vrstvu Cube použilo ve svém starším dvoujádrovém modelu U30GT Mini.

Tou nejlepší věcí na tomto tabletu je jeho výkon, bez problémů se měří se smartphony a tablety za trojnásobek ceny. Náš kus s úplně první verzí firmwaru v Antutu dosáhnul skóre 17 601 bodů. Porovnával jsem ho s referenčním smartphonem Google Nexus 4, který má skóre 18 000 bodů. Cube ho výrazně poráží v rychlosti RAM a výpočtu procesoru čísla π, lepší výsledek podává i ve 2D grafice. Nexus pak ztrátu dohání ve 3D. Jak počítá Antutu výkon grafické karty mi ale není známo. V benchmarku Basemark X, který běží na herním enginu Unity 4, a který plynule nezvládají ani ty nejvýkonnější zařízení na trhu, Cube nechává Nexus 4 daleko za sebou. To je dobrá zpráva pro hráče, protože většina her, a pravděpodobně i těch budoucích, Unity používá. Cube dosáhlo výsledku 7,37 FPS, Nexus 4 pak 6,66 FPS, nejvýkonější varianta Samsungu S4 pak 8,30 FSP a tablet Nexus 7 s 12-jádrovou grafickou kartou se krčí vzadu se směšnými 3,06 FPS. Výsledky v podstatě říkají, že by v současné době neměla být aplikace, kterou by jste kvůli výkonu nespustili.

Veškeré hry, které jsem zatím vyzkoušel, šli naprosto plynule, ani s kompatibilitou nebyl problém, pokud nešlo o hry výhradně pro Tegru. I asi nejnáročnější hra současnosti Real Racing 3 se spustila na nejvyšší nastavení, s funkčními zrcátky. Sice naprosto plynule neběžela, ale dá se bez problému hrát, a abych byl upřímný, ještě jsem neviděl zařízení, kde by hra plynule běžela, a to ani na Nexusu 7. Při nastavení na střední detaily hra pojde naprosto plynule.

Z výbavy bych zmínil wifi, testoval jsem sílu a kvalitu signálu a porovnával ho s ostatními tablety a smartphony, které jsem měl po ruce. Síla antény je bezvadná a Cube stále chytal wifi a šlo na něm surfovat na internetu i v místě, kde se už například telefony HTC nechytali. Samozřejmě notebook byl na tom zhruba o 15% lépe, ale předpokládám, že nikdo od mobilního zařízení neočekává výkon notebookové antény. Na wifi u tohoto tabletu si snad již nikdo stěžovat nebude. Reproduktor tabletu je jeden, při držení tabletu na výšku se nachází na spodní straně. Je dostatečně hlasitý, ale žádný hifi zážitek samozřejmě nečekejte. Kvalitou je opět srovnatelný s ostatními tablety, určitě na něj jde v klidu sledovat film. Trochu zklamáním je pak 5 Mpix fotoaparát s ostřením. Tablety se bohužel dodnes stále nenaučili příliš fotit, a tak Mpix nejsou zárukou kvality. Slíbené LED přisvětlení se také nekoná, tablet má problémy s ostřením na nekonečno a dělá snímky poměrně rozmazané, na focení to prostě není a dnešní smartphony jsou na tom mnohem lépe. Ostření funguje rychle, ale je vidět, že je nastavené na blízko. Pokud chcete vyfotit nějaký text, nebo QR kód, je snímek krásně ostrý a čitelný. I přes nízkou kvalitu fotoaparátu, tak skenování kódů, nebo překládání cizích textu pomocí fotografie, bude s tímto tabletem radost.

Výdrž baterie zatím vyzkoušenou nemám. Tablet po prvním nabití mi běží už 25 hodinu a baterie je na 48%. Je ale pravda, že wifi je ve spánku vypnutá, v tabletu není moc aplikací, chvíli jsem zkoušel hry, několikrát pustil benchmarky, zkoumal podsvětlení a zkoušel fotoaparát. Většinu dne je ale tablet uspaný. Myslím si, že by 5-6 hodin nepřetržitého přehrávání filmu bez wifi zvládl, a běžné používání (občas hra, nějaký ten internet a video, stále zapnutá wifi) by vydržel 8-9 hodin. Baterii ještě změřím a údaje doplním.

Ostatní parametry tabletu, které jsem nezmínil pak naleznete v tabulce specifikací v popisu výrobku. Pokud tedy chcete levný, přesto dobře udělaný a výkonný tablet, s menší uhlopříčkou, nezbývá mi nic jiného, než Vám ho doporučit. Mě rozhodně, i přes některé nesplněné sliby, nezklamal, ale s tím už prostě člověk u čínských výrobců tak nějak počítá.

Aktualizace: Tablet jsem podrobil testu na výdrž baterie. Při spuštěné wi-fi, která je poměrně velký žrout energie, a maximálním jasu displeje, tablet vydržel přehrávat full HD video 4 hod a 30 min. Pokud tedy budete na tabletu hrát nepřetržitě náročnou 3D hru, výdrž by se měla pohybovat kolem 4-6 hodin. Při vypnutá wi-fi a nejnižším jasu displeje se film přehrával přesně 7 hodin. Běžná výdrž tabletu se tak bude určitě pohybovat kolem 8-9 hodin. To znamená, že si přehrajete film, přečtete emaily, kouknete na internet, chvíli si zahrajete hru. Rozhodně tablet svou výdrží příjemně překvapil. Napsáno v Články

2013-06-09 03:36:52

Vás komentář byl úspěšně odeslán. Děkujeme za Vás komentář!
Přidat komentář
Jméno:*
Email:*
Komentář*
  Přidat komentář